استاد حسن چلیپا (اسماعيل زاده)

استاد حسن اسماعيل زاده که تخلص هنری خویش (( اسماعیل زاده)) را از نام پدر ((اسماعیل)) وام گرفته است، در سال 1301 در زنجان چشم به جهان گشود. ليكن پيش از به دنيا آمدن او، پدر ايشان رخت از جهان بربست. وي با مدد از استعداد خدادادي از همان اوان كودكي به دليل شور و شوق و علاقه اي كه به هنر نقاشي داشت، تجربه هاي نخستين نقش آفريني را كسب كرد.

در كودكي همراه خانواده اش به تهران مهاجرت كرد و در سن 8 سالگي، مادر كه علاقه ‎ي وافر فرزند را به نقاشي دريافته بود مرحوم استاد محمد مدبر را به جهت تعليم به او برگزيد. اشتياق بي اندازه ‎ي شاگرد و تبحر استاد چنان كرد كه حسن اسماعيل زاده، هنرمندي خلاق و نقاشي صاحب قلم شد. وي 10 سال نزد استاد رمز قلم كشيدن و هنر رنگ آميزي را آموخت؛ چنان كه نقاشي هاي او خط و سبك و رنگ قلم استادش مدبر را مي نمود. اين همكاري از يك سو موجب گرايش نقاش مستعد و جوان به شيوه و شگرد استادش محمد مدبر شد و از سوي ديگر عامل رونق نقاشي هاي خيالي ساز مذهبي و شاهنامه اي نزد عامه مردم شد. شگفتا كه او چه در دوران حيات استاد محمد مدبر و چه پس از مرگ ايشان، چنان تشابهاتي از نظر رنگ و طرح با مدبر آشكار ساخت كه بسياري هنگام داوري تابلوهاي آن دو در تشخيص صاحب آن دچار حيرت و ترديد مي‎شدند. چنانكه امروز هم او را مدبر زنده نام نهادند. استاد حسن اسماعيل زاده هنر و ذوقش را بيشتر در نقشينه كردن موضوعات مذهبي و به خصوص وقايع كربلا متمركز نموده است.

وي در ميان رنگها، رنگهاي تلخ و تيره مانند قهوه ‎اي را بيش از رنگهاي ديگر دوست دارد. در پس زمينه نقاشي‎ هاي تابلوهايش اين رنگها به خوبي نمايان است. استاد حسن اسماعيل زاده تابلوهاي زيادي در زمينه ‎ي حماسه‎ هاي مذهبي و ملي و موضوع هاي رزمي و بزمي و آداب و سنن زندگي مردم كشيده است. از جمله نقاشي هاي وي خيمه گاه سيد الشهدا، جنگهاي حضرت علي عليه اسلام - ، شمايل اميرالمؤمنين علي عليه السلام - ، آتش رفتن سياوش، كشته شدن ديو سفيد به دست رستم، بهرام و گلندام، پرده هاي درويشي؛ و در ارتباط با آداب و سنن مردم تابلوهايي با موضوعات شب عقد كنان، شب حنابندان، شب يلداي زمان قديم، خواستگاري و طراحي كرده است.

وي يكي از چهره هاي مطرح و از ستونهاي پايدار نقاشي خيالي ساز قهوه‎ خانه ‎اي به حساب مي آيد.

تا كنون استاد با برپايي نمايشگاه هاي متعدد انفرادي و شركت در چند نمايشگاه جمعي داخلي و خارجي نظر بسياري از دوستداران و منتقدان هنري را به خود جلب نموده است.

برخي از تابلو هاي استاد در مجموعه‎ ي موزه‎ ي سعد آباد و موزه ‎ي كندلوس و موزه ی رضا عباسی نگهداري مي شود.

استاد با اينكه بيش از هشتاد بهار از عمر پر بركتش را پشت سر نهاده است، ولي با آثار خويش هنر و فرهنگ ملي و مذهبي ايران را پاس داشته و مي دارد.

 

 copyright 2005-2006 www.Ismaelzadeh.com All rights reserved.

webmaster: info@sallcom.org